Havarijní pojištění ochrání vaše auto!

Vlastníte-li auto, je třeba zvážit možnost uzavření havarijního pojištění. Havarijní pojištění slouží nejen k ochraně vozidla při havárii, ale i v případech vandalismu, odcizení, zničení nebo poškození živlem. Při uzavření pojištění vám je pojišťovna povinná uhradit škody způsobené vašemu vozidlu.

Pojišťovny často nabízí havarijní pojištění jako doplněk k povinnému ručení neboli pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Při havárii slouží havarijní pojištění ke krytí škod na vlastním vozidle. Povinné ručení se využívá v případě zavinění dopravní nehody, kdy krytí škod je hrazeno z povinného ručení viníka. Často je výhodné skloubit obě pojištění a uzavřít je u jedné pojišťovny jako součást jednoho balíčku.

Pojišťovny nabízejí kromě celkového pojištění Allrisk i řadu různých variant (havárie + živel nebo odcizení + živel). Některé pojišťovny nabízejí benefity nebo výhody zdarma. Například Česká pojišťovna a Allianz přidávají ke komplexnímu pojištění i asistenční službu v případě nehody a úrazové pojištění řidiče a ostatních cestujících. U Allianz vám nabídnou i náhradní vozidlo po dobu 5 dnů. Generali má kromě Allrisk i pojištění Sdružené, které v sobě zahrnuje kromě povinného ručení a havarijního pojištění Kasko bezplatnou asistenční službu.

Kromě hlavních rizik obsažených v havarijním pojištění existují i další rizika, která si může řidič připojistit. K takovým rizikům patří pojištění skel, zavazadel, pojištění v případu střetnutí se zvěří nebo nestandartní výbavy vozidla. Pokud pojišťovny v některém svém balíčku nenabízí asistenční službu nebo pojištění řidiče, existují i připojištění právě na tyto případy.

Kooperativa nabízí kromě standartních rizik i speciální pojištění platící jen pro motocykly. Jedná se o takzvané sezonní pojištění. Wüstenrot vytvořila balíček Komplet, který zajišťuje komplexní ochranu. Za jízdu bez nehod vás u téhle pojišťovny čeká sleva.

Výše pojistného nezáleží nejen na typu vozidla. Celková cena se vypočítává hned z několika faktorů: typu a značky vozidla, pořizovací ceny vozidla, stáří vozidla, zvolené riziko pojištění, zvolená spoluúčast, bydliště majitele vozidla, frekvence platby, bezeškodní průběh předchozího pojištění.

V dnešní době už není sjednání si havarijního pojištění nic složitého. U většiny pojišťoven můžete volit mezi sjednáním přes internet, telefonem nebo osobně na některé z poboček.

 

Publikováno: 17. 10. 2012

Kategorie: Pojištění a financování

Autor: Hanka Sobotková