Nejčastější otázky a odpovědi ohledně snížení podvozku

Tuneři by mohli vyprávět. Snížení podvozku patří mezi základní kameny každé větší úpravy, nicméně ne vždy jde o dobrý nápad. Automobil, který je blíže k vozovce, sice vypadá sexy – a dokonce může mít i lepší jízdní vlastnosti. Jenomže ne vždy se podaří dosáhnout optimálního stavu. V čem je kámen úrazu? Připravili jsme pro vás několik odpovědí na nejčastější dotazy. Snad vám pomohou při rozhodování, zda si už konečně pořídit ten sportovní podvozek VW Golf 4, nebo raději zůstat u továrního nastavení.

Výhody

Lepší pocit z jízdy

Snížené odpružení pomáhá řidiči lépe vnímat, jak se jeho vozidlo chová na různých površích vozovky, protože volantem prochází více vibrací z nedokonalostí.

Sportovnější jízda

Při tomto nastavení musíte mít tužší pružiny, aby se přední nebo zadní část vozidla nepropadala na nerovnostech nebo prohlubních. Takové jízdě dávají mnozí přednost před komfortnější jízdou, kdy je nastavení podvozku o poznání měkčí.

Menší naklánění v zatáčkách

Náklon sníženého vozidla v ostré zatáčce je výrazně menší, protože přesun hmotnosti je díky níže položenému těžišti menší. Část vozidla na vnější straně zatáčky zůstává více v rovině s vnitřní částí. Díky tomu se vozidlo rychleji usadí v zatáčce a reaguje rychleji.

Lepší ovladatelnost

Dalším efektem přiblížení se k vozovce je lepší odezva, větší stabilita a přilnavost v rychlosti. Protože snížení znamená pořízení tužších pružin, dochází k menšímu přenosu hmotnosti při prudkém sešlápnutí plynu nebo brzdění. To znamená, že si užijete rychlejší akceleraci a rychlejší zastavení.

Menší odpor vzduchu

Snížená vozidla jsou aerodynamičtější. Na kola a pneumatiky (které nemají proudnicové tvary) dopadá méně vzduchu. Díky tomu jsou tyto vozy rychlejší. Někteří majitelé vozidel s nízkým odporem také zaznamenávají vyšší spotřebu benzinu. Ovšem pozor - přílišné snížení vozu naopak zvyšuje odpor vzduchu.

Menší riziko převrácení

Snížená vozidla mají nižší těžiště, což snižuje riziko převrácení v zatáčkách.

Lepší trakce

Snížení obecně znamená, že na vozidlo nasadíte sadu pneumatik a kol větších rozměrů. Takové pneumatiky mají kratší bočnice, větší styčnou plochu (díky které je více gumy v kontaktu s vozovkou) a méně se v zatáčkách odvalují.

Exkluzivní vzhled

Automobily, které byly sníženy pomocí speciálních kol, přitahují pozornost. V davu se s takovým autem rozhodně neztratíte!

Nevýhody

Menší jízdní komfort

Pokud jste zvyklí na měkčí odpružení, které tlumí nárazy při průjezdu přes nerovnosti a výmoly, můžete si myslet, že komfort jízdy nižšího odpružení je nižší. Můžete také zaznamenat zvýšený hluk od vozovky, protože k ní budete blíže.

Zapovězená jízda po rozbitých cestách

Nižší světlá výška nebude vaším přítelem na rozbitých, kamenitých a jinak nestandardních cestách. Na některé pasáže vozovky byste se zkrátka se sníženým vozem neměli vůbec pouštět.

Nerovnoměrné nebo rychlejší opotřebení pneumatik

Snížení mění geometrii uložení kola a pneumatiky. Pokud je provedeno nesprávně, může mít váš vůz problém se seřízením, což má za následek předčasné nebo extrémní opotřebení.

Snížení podvozku

I o centimetr a půl nižší odpružení může způsobit problémy v zatáčkách, při mírných výmolech nebo na retardérech. Jízda přes hranu garáže nebo rozjezd na příjezdové cestě či rampě totiž může způsobit náraz přední části vozidla do vozovky. Kontakt s vozovkou pak může zapříčinit vážné poškození součástí pod vozem, jako je výfukový systém a olejová vana. A to není vše. Pokud budete někdy potřebovat odtah, možná se neobejdete bez plošiny. V opačném případě by mohlo dojít k problému s táhnutím zadní části karoserie vozidla po zemi.

Možné odření dílů nebo pneumatik

Špatně provedené nebo extrémní snížení může způsobit vzájemný kontakt dílů zavěšení a řízení, kol nebo pneumatik. Mohlo by také způsobit tření pneumatik o karoserii v zatáčkách nebo při přejíždění nerovností.

Nelze použít standardní zvedák

Pokud vám praskne pneumatika, můžete v nevhodnou chvíli zjistit, že standardní zvedák nedostanete pod rám vozidla.

Náklady

Kvalitní komponenty a udržování správného seřízení se mohou prodražit. Čím níže se dostanete, tím větší je pravděpodobnost, že budete potřebovat další díly.

Problémy se zárukou

Měli byste si zkontrolovat jak návod k obsluze, tak záruku výrobce nebo výrobce náhradních dílů, abyste zjistili, zda 1) výrobce nedoporučuje snižování vozu, nebo 2) zda snížení vozu nezruší nebo negativně neovlivní záruční krytí, které v současné době máte.

Publikováno: 30. 06. 2021

Kategorie: Auta | Doplňky, výbava a náhradní díly

Autor: Hanka Sobotková