Životnost pneumatik není neomezená. Tak jak dlouho vydrží?

Přezouvání pneumatik teď sice není zrovna aktuální, ale následující informace o to víc oceníte za pár měsíců. Pokud vám stále není jasné, jakou mají gumy životnost, přečtěte si tento článek. Přestože (téměř) všichni motoristé tuší, že životnost pneumatik není nekonečná, spousta z nich nemá ponětí, kde je hranice únosnosti.

Pět let, ale musí se správně skladovat

Výrobci obvykle garantují zachování původních technických vlastností pneumatik po dobu pěti let. Ovšem pouze za podmínky, že jsou dodrženy podmínky správného skladování. Obecně by se neměly používat po uplynutí doby deseti let od doby výroby. Do prodeje by tedy měly být uvedeny maximálně pět let po vyrobení. Ať už si pořídíte nejlevnější pneumatiky, nebo dražší a kvalitnější pneumatiky Bridgestone, solidní výrobce vás musí informovat o tom, kdy byly pneu vyrobeny. A to především tehdy, pokud jde o sortiment starší tří let. Informace o datu výroby najdete na boční straně pneumatiky. Má podobu čtyřčíselného kódu (tzv. „DOT“).

Nezaměňujte celkovou a provozní životnost

Celková životnost pneumatik je v případě správného skladování deset let. Něco jiného je však tzv. provozní životnost. Termín označuje životnost pneumatiky od doby, kdy byla poprvé použita. Výrobci sice tvrdí, že pneumatiky vydrží až šest let, nicméně v praxi si zachovávají potřebné vlastnosti mnohem kratší dobu. pneumatika

Jak vypadají optimální podmínky skladování?

Zodpovědní prodejci pneumatik striktně dodržují přísné předpisy, které jim ukládají výrobci. To samé však platí i pro vás. Chcete-li, aby si pneumatiky zachovaly své vlastnosti po co nejdelší dobu, uskladněte je v čistém stavu v chladnějším prostředí. Naprosto nežádoucí je vlhkost a sluneční záření. I ty nejlevnější pneumatiky vydrží dlouho v dobrém stavu - musíte je však skladovat na suchém a stinném místě.

Publikováno: 28. 07. 2017

Kategorie: Pneumatiky

Autor: Hanka Sobotková

Tagy: jak poznat stáří pneumatik | životnost pneumatik