Jak povolit bezpečnostní šrouby kol bez adaptéru?

Dnes patří bezpečnostní pojistné šrouby na kolech mezi nejrozšířenější zabezpečovací mechanismy, které si lidé na auta kupují. Žijí v pocitu, že jim nikdo disky neukradne. Omyl, pokud zloděj chce, tak ukradne všechno. Na trhu existuje několik typů bezpečnostních šroubů a k nim příslušející adaptéry. Vyplatí se tato investice? Vzhledem k ceně si myslím, že ano.

Při používání bezpečnostních šroubů nebo matic je třeba dodržet některé zásady, které jsou často ignorovány:

  • Uchovejte si hlavici k montáži na bezpečném místě, v případě ztráty si způsobíte zbytečné komplikace.
  • Nikdy nedovolte, aby vám v servisu utahovaly bezpečnostní sady pneumatickým klíčem, vždy jen ručně.
  • Utahování šroubů/matic je třeba provádět momentovým klíčem na předepsaný utahovací moment stanovený výrobcem auta (chytrý mistr to umí udělat i na tzv. ruční moment).
  • Uschovejte si balení. Je na něm kód hlavice, v případě ztráty nástavce lze objednat náhradní klíč.
  • Šrouby a kolové matice jsou vždy zabaleny v balení od výrobce. Součástí balení jsou obvykle 4 ks šroubů nebo matic dle typu auta a nástavec.

Jenže člověk je tvor nezodpovědný, zapomnětlivý a může se stát, že se adaptér někde ztratí nebo zahrabe. A když není k nalezení, máme na světě problém. Řešení však nemusí být vůbec složité. Existují totiž neméně známé finty, než vyjmout bezpečnostní šroub. Stejná metoda se používá i když šroub lidově řečeno „strháte“. Ale pozor, někdy to vyjít nemusí. Pokud je šroub dotažen na maximum, občas se stane, že to ani tímto způsobem nepovolíte.

V ideálním případě k tomu nic speciálního nepotřebujete. Stačí o trochu menší 12hranný ořech z gola sady, kladivo a klíč s dlouhou pákou... Jak přesně kolové šrouby uvolnit, na to se mrkněte ve videu.

https://youtu.be/R6-frJjNhqk

Publikováno: 28. 03. 2022

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Hanka Sobotková