Jak fungují tlumiče pérování a kdy bude potřeba je vyměnit

Bez tlumičů by se jízda našeho vozidla jen velmi těžko dala přirovnat tomu, jak nyní jezdíme. Auto by na vozovce poskakovalo a brzdy by prakticky nefungovaly. Jak vlastně tlumiče fungují a proč se musí měnit?

Rovnoměrné tlumení

Ať již máte tlumiče BMW, nebo mnoha dalších značek, jejich úkol je vždy totožný. Musí rovnoměrně tlumit kmity pružin a neustále zajišťovat přilnavost kol k vozovce. Právě díky tomu se pneumatiky našich automobilů mohou na vozovce vlastně pohybovat. Tlumiče do auta zde mají svou nezastupitelnou funkci.

Snadné ovládání vozidla

Když tlumiče fungují správně, vozidlo se velmi snadno ovládá. Dokonce je možné díky správné funkci tlumičů ovlivnit pozitivně celé fungování našeho automobilu. Auto se snadno ovládá, jeho brzdná dráha je efektivní a přesně taková, jakou deklaruje v příručce výrobce vozidla. Jízdní vlastnosti auta jsou v případě dobře zvolených tlumičů zkrátka ideální. Auto se dobře vede do zatáček, na vozovce jede pevně v jedné stopě.

Jak často se tlumiče mění

Tlumiče do vozidla se nejčastěji mění pravidelně vždy po ujetí 75 tisíc kilometrů. Tato hodnota je ale pouze doporučená, vzhledem ke stavu českých silnic se mnohdy stává, že je nutný repas nebo výměna tlumičů již při ujetí 60 tisíc kilometrů. Oprava je přitom skutečně nutná. Pokud bychom ji zanedbali, může se stát, že se nám nepodaří vozidlo udržet bezpečně na vozovce. Postupně se totiž projevují některé průvodní jevy opotřebení.

Jak poznáme, že je něco špatně

Existuje mnoho projevů opotřebovaných tlumičů. Vozidlo se například nebezpečně naklání, což je nepříjemné při průjezdu zatáčkami. Prodlužuje se brzdná dráha. Někdy vozidlo dokonce na vozovce nebezpečně plave a nedaří se nám jej udržet ve stopě. Někdy se dokonce ozývají rány z nitra vozidla. I zde se může jednat o náznak toho, že je potřeba tlumiče neprodleně vyměnit. Tlumiče se mění v servise, jedná se o běžnou opravu vozidla.

Publikováno: 01. 07. 2022

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Hanka Sobotková