Co je vlastně povinné ručení?

Bez povinného ručení se dnešní řidiči na českých a moravských silnicích neobejdou. Platit povinné ručení určitě nikoho netěší, na druhou stranu přijde vhod, když se váš vůz zaplete do bouračky nebo dokonce způsobí nějakou havárii. V takové situaci jste rádi, že povinné ručení máte. Pokud povinné ručení nemáte, můžete se dostat do nepříjemné a složité finanční situace. Povinné ručení je tak určitě produkt, který se vyplatí mít, neboť šetří vaši peněženku v případě nehody.

Pozor: Pokud si půjčíte vůz v autopůjčovně, nemusíte povinné ručení řešit. Postará se o to autopůjčovna.

Povinné ručení je závazné pro každého

Ať se vám povinné ručení líbí či nikoli, je ze zákona pro každého povinné si ho zřídit. Pokud povinné ručení neuzavřete, může vyfasovat docela vysokou pokutu, která se může vyšlahat až několik desítek tisíc českých korun. Vedle tučné pokuty vám dokonce hrozí i odnětí řidičského průkazu na dobu jednoho roku.

Co všechno povinné ručení hradí?

Povinné ručení je určitě dobrá věc, neboť tuzemské pojišťovny vám v případě nehody uhradí škody na vašem zdraví i poškozeném voze. Škodu pojišťovna zaplatí poškozenému v zásadě pokaždé, nicméně pokud budete řídit své auto pod vlivem drog či alkoholu nebo bez řidičského průkazu, způsobenou škodu na vašem vozidle vám pojišťovny neuhradí. Podobné pravidlo platí, když si škodu na voze způsobíte úmyslně. V takovém případě bude po vás pojišťovna vyplacenou sumu vynucovat zpět.

Pojistná ochrana se také vztahuje nejenom na držitele auta, ale i na kohokoliv, kdo auto v době havárie řídil. Rozhodně se nemusíte bát a strachovat půjčovat svůj vůz manželce nebo svým dospělým dětem. Všechno však musí být řádně ošetřeno v podmínkách pojištění vlastního vozidla. Některé tuzemské pojišťovny totiž uhradí v případě havárie škodu na vašem vlastním autě pouze v případě, že je řídil řidič výslovně napsaný v pojistné smlouvě. Z tohoto důvodu je potřeba pečlivě si smlouvu o povinném ručení přečíst a prozkoumat.

Publikováno: 11. 02. 2018 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Pojištění a financování

Autor: Hanka Sobotková