Jak zabezpečit auto proti krádeži?
Přestože máte uzavřené havarijní pojištění proti odcizení vozidla, před případnou krádeží vás ale stejně nezachrání. Existuje spousta způsobů, levnější i dražší, jak zabezpečit své auto a odradit tak potencionální zloděje. Záleží vždy, kolik chcete do ochrany investovat a samozřejmě na typu auta. Jinak si své vozidlo ochrání majitel luxusního BMW a jinak majitel starší škodovky.
Mezi nejlevnější možnosti zabezpečení patří dioda. Za 250 korun vám do auta nainstalují blikající diodu, která upozorní zloděje, že v autě může být nainstalovaný alarm. Přestože se jedná pouze o jednoduchou a levnou prevenci, spoustu začínajících zlodějů tím zcela jistě odradíte.
Další možností je skrytý vypínač, který ovládá některé důležité komponenty řízení (přívod paliva do motoru, startování). S ním to bude mít zloděj mnohem těžší. Avšak musíte dobře zvolit místo, kde jej schováte. U jednodušších modelů se cena pohybuje kolem 600 korun. Dražší vypínače stojí cca 1500 korun.
V poslední době je oblíbené pískování skel. Necháte si na skla napískovat speciální VIN kód a zloděj by před prodejem auta, musel nechat vyměnit všechna skla. Podobná metoda je nástřik mikroteček, kdy se na karosérii nanese číselný kód, který je pro člověk pouhým okem neviditelný. Sice to zloději přístup do auta neztíží, ale rozhodně ho to může odradit. Kradený vůz pak lze snadněji najít, a to nejen v České republice, ale i v ostatních zemích Evropské unie.
Dostáváme se k dražším a účinnějším zabezpečením. Například zámek na pedál umí zloděje zadržet na delší dobu. V dnešní době si můžete pořídit imobilizér. Některá auta jej už mají v základní výbavě. Díky němu vůz pozná, že v zapalování není originální klíč a nenastartuje. Imobilizér je totiž spojen s řídícím počítačem, který ovládá celý systém auta.
Autoalarmy patří k nejběžněji používaným. Levnější alarmy chrání vnitřek auta a na zloděje upozorní hlasitým houkáním. Pokud si za alarm připlatíte, ohlídá u vašeho auta i náklon vozu, rozbití skla, otevření dveří, zavazadlový prostor a v některých případech dokáží zablokovat i různé funkce auta. Cena se pohybuje kolem 4 000 tisíc. Velmi účinnou metodou, jak odradit zloděje, bývá i zamykání řadící páky, jejíž překonání trvá až půl hodiny.
U dražších aut se jistě vyplatí jedna z nejúčinnějších, ale také nejdražším metod. A to vyhledávací systémy. Využívá se buď systém GSM nebo družicový GPS nebo jejich kombinace. Jejich velkou výhodou je, že dokážou s celkem velkou přesností určit, kde se auto zrovna nachází. Systém GSM vám najde auto v hustě zalidněných oblastech a nezastaví se ani v podzemních garážích. Auto lokalizuje s přesností až na 20 metrů. GPS naopak poslouží ve volné krajině. Úspěšnost nalezení auta je pak velice vysoká.
Jestli nechcete ani jednu ze zde uvedených možností, existují i rady, jak nebezpečí krádeže eliminovat. Parkujte na osvětlených místech, kde se zloděj hůř schová. Nejlépe si vybírejte placená parkoviště nebo frekventovaná místa. Nenechávejte v autě volně ležet peněženky, mobilní telefony, nebo jiné lehce zpeněžitelné věci. Vždy kontrolujte, zda jste zamkli nejen auto, ale i ostatní bezpečnostní prvky auta.Publikováno: 17. 03. 2017
Kategorie: Rady a tipy