Na dovolenou autem – co udělat před odjezdem?

Sjednané povinné ručení je samozřejmostí při užívaní jakéhokoliv vozidla, proto se do našeho seznamu nedostalo. Přinášíme pár tipů, co je dobré udělat ještě před odjezdem na dovolenou.

1. Vyčistěte

Nejrozumnějším prvním krokem je vběhnout vozidlem do mycí linky nebo jej umýt doma, pokud k tomu máte vytvořené podmínky. Je dobré ho zevnitř důkladně povysávat. Skvělá příležitost vyhodit staré rohože (které přežili několik zim) a koupit nové či vyčistit okna i zevnitř. Prchavý pocit, že sedíte v novotou vonícím vozidle je dobrým začátkem pro vaší dovolenou.

2. Vyměňte

Nicméně to není zdaleka všecko, co můžete udělat pro dobrý pocit. Nejdříve si prohlédněte auto zvenčí. Co z čistého čelního skla, pokud jsou gumičky na stěračích opotřebované. Vyměnit!

3. Zkontrolujte

Zdá se vám, že letní pneumatiky byly v servisu měněné pouze nedávno. Ale bylo to před několika měsíci a situace by se pro tu dobu mohla změnit. Zkontrolujte, zda je hloubka dezénu stále v normě s dostatečnou rezervou. I v bezchybných pneumatikách se kvůli nárůstu venkovních teplot od jara tlak změnil. Před nastavením na obvyklou hodnotu nezapomeňte, že auto používáte denně maximálně ve dvou a cestou na dovolenou bude plně obsazeno s kufrem naloženým až po střechu. Přiměřeně zvyšte tlak v pneumatikách přesně podle údajů výrobce.

4. Přidejte

Pod přední kapotou je prostor pro automechaniky, ale kontrolu stavu kapalin (v ostřikovači, ve vyrovnávacích nádržích brzdového a chladicího systému) zvládnete. Je třeba doplnit, co chybí, stejně jako hladinu motorového oleje. A když už jsme při tom, zjistěte, zda se současný stav tachometru neblíží k výměně oleje. Radši ji absolvujte před dovolenou než těsně po ní – opět je to dobrý pocit.

5. Povinné

Co si s sebou vzít, je dobrá otázka. Je pravda, že povinná výbava není předmětem diskuse. Uchováváte jí ve voze, proto jenom zkontrolujte, zda má rezervní kolo před odjezdem správně vysoký tlak. Pokud nemáte rezervu, zkontrolujte, zda je sada pro opravu pneumatik v provozuschopném stavu.

6. Něco navíc

Přestože lano a hasicí přístroj nejsou povinným vybavením, mohou být užitečné. Současně to mohou vyžadovat země, kterými budete projíždět. Například v Polsku je povinný hasicí přístroj. A i když dostanete motorový olej na každé čerpací stanici v Evropě, litr se vejde do každého kufru.

Publikováno: 10. 10. 2017

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Hanka Sobotková

Tagy: autem na dovolenou