Pneumatiky potřebují péči. Jakou?

My lidé máme nohy, auta mají kola a pneumatiky. Ty celý vůz nesou, pohybují se a jsou zodpovědné za to, že můžeme autem jezdit. Proto bychom o ně také měli správně pečovat.

Bez slunce a mrazu

Správná péče a zacházení s pneumatikami mohou velmi výrazně prodloužit jejich životnost. V zákonech a nařízeních i podkladech výrobců byste dobu použitelnosti u pneumatik hledali marně. Žádná jasně daná doba neexistuje, životnost totiž ovlivňuje mnoho faktorů a tak se na pneumatikách dočtete jen datum výroby. Velmi důležité je, kde a jak se skladují a také jaká je péče o pneumatiky během uskladnění. To může znamenat třeba i to, že dva roky staré pneumatiky skladované ve skvělých podmínkách budou v lepší kondici než gumy vyrobené letos, ale špatně uskladněné. Ideální místo je dobře větrané, chráněné před prudkým sluncem, s konstantní teplotou. Pokud tak máte sadu pneumatik jen tak položenou na dvoře pod plachtou, zbytečně si životnost gum zkracujete právě díky špatnému skladování. Sice jsou v suchu, plachta ale neochrání pneumatiky před mrazem nebo naopak horkem.

Odborníci poradí

Už při výběru pneumatik se zajímejte, jak jsou skladované a kde. V prodejně nebo servisu, kde je pohozena jedna pneumatika přes druhou, nebo jsou někde opřené o zeď, raději nic nekupujte a obraťte se na pneuservis, kde jim věnují správnou péči. Využijte možnost nechat si poradit s výběrem od profesionálů, protože každý z nás má jiný styl řízení a jiné auto a pneumatiky se liší cenou i jízdními vlastnostmi. Pneumatiky v super kondici bez správné péče však můžeme svou jízdou rychle poničit. Proto musíme hlídat také tlak vzduchu v pneumatikách, protože podhuštěné gumy se opotřebovávají velmi rychle, a také seřízení geometrie pro rovnoměrné opotřebení. Tlak v pneumatikách i jejich vzorek bychom měli pravidelně kontrolovat, abychom se vyhnuli zbytečným nepříjemnostem během jízdy. Prodloužíme tak životnost gum a budeme jezdit bezpečně a bez problémů.

Publikováno: 27. 03. 2020 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Pneumatiky

Autor: Hanka Sobotková