Potřebujete peníze na opravu auta, ale máte záznam v registru?

Porouchalo se vám auto, bez kterého se neobejdete a nemáte k dispozici tolik, kolik by stála oprava? Pokud skutečně nemůžete čekat a potřebujete mít auto v pohotovosti co možná nejdříve, pak vám nezbude, než si potřebný obnos půjčit. Ale kde se po něm poohlédnout, když máte negativní záznam v seznamu dlužníků SOLUS?

Půjčka bez registru

Prvním možným řešením je tzv. půjčka bez registru. Na nebankovním trhu působí množství poskytovatelů, kteří nabízí půjčky i zájemcům se záznamem v SOLUSU. Obvykle se jedná o částky v rozpětí několika tisíc korun na dobu do 30 dní s možností prodloužení (samozřejmě za poplatek). Ovšem pozor – to, že poskytovatel nabízí půjčku bez registru, nemusí stoprocentně znamenat, že SOLUS neprověřuje. Naopak počítejte s tím, že peníze nemusíte získat, protože většina subjektů SOLUS aktivně využívá. Spíše jde o to, že některé nebankovní společnosti přistupují k žádostem o úvěr o něco benevolentněji než ostatní. Připravte se však na vyšší RPSN a sankce v případě nesplacení.

Jak se dostat z registru SOLUS?

V případě, že vám půjčka bez registru nevyhovuje, vám nezbude nic jiného, než se pokusit odstranit záznam v registru SOLUS. Co pro to musíte udělat? Prvním krokem je doplacení všech dluhů, které máte u daného subjektu (toho, který vás do registru dostal). Poté zrušte všechny smlouvy, které s danou společností máte. Společně se zrušením zašlete odvolání souhlasu se zpracováním osobních údajů. Pak můžete požádat SOLUS seznam dlužníků o vymazání vašich záznamů. Pokud je provozovatel registru neodstraní, obraťte se na Úřad pro ochranu osobních údajů. Nepomůže-li vám ani ÚOOP, nezbude vám, než situaci řešit soudně. Většinou to není třeba, protože na základě výše uvedeného postupu dosáhnete svého.

Publikováno: 07. 10. 2017 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Pojištění a financování

Autor: Hanka Sobotková

Tagy: půjčka bez registru | solus seznam dlužníků