Skvělé tipy jak zvládnout závěrečné jízdy v autoškole

Získat řidičský průkaz není příliš složité, ale přesto si můžete vylámat zuby na závěrečných zkouškách. Stačí narazit na komisaře, který nemá svůj den a přichystá vám pár nepříjemných situací, se kterými se jakožto nováčci za volantem nedokážete vypořádat. Proto jsme pro vás společně s renomovanou autoškolou FEKI připravili pár praktických tipů. Na co byste si měli dát při závěrečné jízdě pozor?

Hlavně v klidu

Stres je největším nepřítelem každého řidiče. Na druhou stranu je naprosto logické, že vás během závěrečných zkoušek přepadne nervozita a začnete dělat zbytečné chyby. Proto je důležité, abyste se snažili zůstat v klidu – zhluboka se nadechněte a nemyslete na nic jiného, než na dění kolem sebe. A na komisaře za zády zapomeňte. Řiďte tak, jako by tam ani nebyl.

Před jízdou

Spousta nováčků zapomíná na základní přizpůsobení vozu před jízdou – kontrolu zpětných zrcátek, připoutání pásem, zapnutí světel a ruční brzdu (je-li zatažená).

Jízda v provozu

Vyjet byste měli až v momentě, kdy vám k tomu dá pokyn komisař. Během jízdy sledujte dění před sebou i ve zpětných zrcátkách. Rozhodně nezapomeňte na směrovky, neboť právě kvůli nim můžete ze zkoušky rychle „vyletět“. Překážky objíždějte s blinkrem, dodržujte rychlostní limity a řiďte defenzivně. Před kruhovým objezdem zpomalte, podřaďte a dejte přednost vozidlům, která se již na objezdu nachází. Před přejezdem křižovatky vyhodnoťte, zda v době průjezdu nebude na semaforu červená. Na oranžovou projíždějte jen v případě, že byste nemohli bezpečně zastavit.

Necítíte si na to? Zaplaťte si kondiční jízdy

Někomu běžný počet jízd nestačí. Je to i váš případ? Nic si z toho nedělejte a zaplaťte si pár hodin navíc. Na zájmu o kondiční jízdy není nic ostudného. Naopak to svědčí o vašem zodpovědném chování. A kolik vás to bude stát? Zde se můžete pro představu podívat na platný ceník autoškoly.

Publikováno: 29. 03. 2018 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Hanka Sobotková

Tagy: jak zvládnout autoškolu | závěrečné jízdy v autoškole