Praktické okenní deflektory: K čemu slouží a proč si je pořídit?

Přemýšlíte nad tím, zda se vyplatí investovat do deflektorů? Nebo o nich slyšíte poprvé a absolutně netušíte, k čemu vám při jízdě autem budou dobré? Pravděpodobně jste se s nimi setkali tak jako tak, jen netušíte, že se jednalo právě o deflektory. Ale vše hezky popořádku. V článku se dozvíte, k čemu slouží a kde je seženete v odpovídající kvalitě (a za dobrou cenu). Kdo nezná deflektor, možná mu něco řekne pojem „ofuk“ - právě tímto termínem je totiž deflektor často nazývá. Nejde o nic jiného než o plastový díl, který se přivírá do okna (obvykle pouze od oken řidiče a spolujezdce – v zadní část vozu se nevyužívá), aby zamezil průvanu. Díky tomu je jízda příjemnější a v interiéru vozu panuje mnohem větší klid i v chvílích, kdy ručička na tachometru kolísá kolem vyšších hodnot.

Deflektory nejsou nic jiného než kusy plastu. Přesto fungují víc než dobře! | Foto: vtvauto.cz

Kromě okenní varianty existuje také deflektor přední kapoty, jehož účelem je ochrana před kamínky, zefektivnění proudění vzduchu a snížení znečištění předního skla.

Deflektory a zapnutá klima

Klimatizování interiéru vozu by mělo probíhat se zavřenými okny. V počáteční fázi se přesto deflektory hodí, protože usnadňují odvětrání teplého vzduchu.

Pro jaká auta se deflektory vyrábí?

Pokud vás zaujala možnost, jak snížit hluk při jízdě s pootevřenými okny, potěší vás, že se deflektory  oken vyrábí na takřka všechna osobní auta. Výjimkou nejsou ani užitkové a nákladní vozy. S přihlédnutím k různým tvarům oken u jednotlivých modelů vás zřejmě nepřekvapí, že nic jako univerzální deflektor neexistuje. Aby plast plnil funkci, musí perfektně sedět – proto se poohlédněte po kusu, který je určen pro vaše konkrétní auto.

Kolik stojí a jak se do auta montují?

Ceny deflektorů se pohybují od cca 500 Kč až po částky kolem 2 – 3 tisíc Kč. Dražší produkty jsou obvykle kvalitnější, ale i mezi levnějšími ofuky lze najít takové, které vydrží po mnoho let. Instalace je nenáročná, v podstatě stačí, když deflektor nasunete zespodu do okenního rámu. A kde ofuky neboli deflektory seženete? Poohlédněte se po nich u specializovaného prodejce auto doplňků a příslušenství vtvauto.cz.

Publikováno: 24. 10. 2019 / Aktualizováno: 25. 06. 2023

Kategorie: Auta | Doplňky, výbava a náhradní díly

Autor: Hanka Sobotková