Zajímavosti o autoklíčích vás pobaví

Baví vás téma automobilů a chtěli byste vědět víc o autoklíčích, které každý z nás většinou používá denně? Věděli jste k čemu všemu klíče od auta slouží a jak vám mohou zjednodušit život? Překvapí vás, z kolik komponent je běžný klíč složený i plány, čím se v budoucnu autoklíče nahradí.

Použití autoklíče

Autoklíč s imobilizérem slouží v prvním a hlavním případě k odemknutí dveří od auta. Imobilizér má tu funkci, že se klíč spáruje s autem a až v tuto chvíli spárování je auto odemčeno. Pokud byste zkoušeli odemknout jiným klíčem s jiným kódem, je možné zablokování imobilizéru. V takovém případě byste museli navštívit servis a nechat si kód od vašeho auta nahrát znovu.

V moderních vozech už však klíče od auta neslouží jen k odemykání. V mnoha případech se používají například k otvírání oken, k otevření kufru nebo dokonce k zapnutí rádia. Moderní technologie umožňují využít dálkové ovládání automobilu na maximum.

Ztráta klíče

Pokud byste svůj klíč od auta ztratili, je potřeba kontaktovat servis. Ten vám pomůže zjistit speciální VIN kód vašeho vozidla a nabídne vám výrobu nového autoklíče. Nezapomeňte také své vozidlo zajistit proti možné krádeži, obzvlášť pokud vám někdo klíče ukradl nebo jste klíče ztratili na cestách. Je možné nechat vyměnit zámky od auta, ale počítejte, že tato investice bude o něco dražší než pouhé pořízení nového autoklíče.

Z čeho se klíč skládá

Možná vás překvapí, že na výrobu klíče je použito až 40 komponent. Přitom, kdy se na klíč podíváte pouhým okem, vidíte jen baterii, plastový obal a případně mikroprocesor. Při samotné výrobě autoklíčů je potřeba provést množství testů.

Testování klíčů

Mezi nejzajímavější z nich patří například pády klíčů z velké výšky, vyprání v pračce, životnost v teplotě pod 40° C, stejně jako přežití nad 80° C. U klíčů se také často řeší, zda tlačítka mačkáte celým prstem, nehtem nebo jen bříškem prstů. Ty nejdražší automobily mají tlačítka na klíčích citlivé na sebemenší dotek.

Napadlo vás někdy, co všechno stojí za výrobou jednoho takového autoklíče? Do budoucna je plánováno, že klíče od auta zcela nahradí mobilní telefony a těmi budete ovládat veškeré funkce svého automobilu. Dovedete si to představit?

Publikováno: 25. 07. 2021

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Hanka Sobotková