Repase DPF filtr: Kdy je zapotřebí a co byste o ní měli vědět?

Dieselové motory produkují kromě vody a oxidu uhličitého i pevné částice sazí. Ve srovnání s benzinovými motory jde až o 200× větší množství. Tyto částice jsou pro člověka nebezpečné, protože se dostávají hluboko do plic a mohou přispívat ke vzniku alergií a v horším případě rakoviny. Proto se do blízkosti motorů montují DPF filtry.

Co je DPF filtr?

DPF filtr má jednoduchou konstrukci: jde o mechanický filtr s filtrační vložkou připomínající včelí plástev. Konstruuje se tak, aby zachycoval co největší množství částic kovů a minerálních částeček z paliva a oleje. Postupem času se však zanese, s čímž si obvykle poradí řídící jednotka. Ta nastaví motor tak, aby došlo k dočasnému zvýšení teploty výfukových plynů (na cca 650 °C). Díky této teplotě se částečky zachycené ve filtru spálí. Jedná se o proces aktivní regenerace DPF filtru a musí se na něm podílet i řidič. Ten musí po dobu cca 15 min. udržet motor ve středních otáčkách, a to se zařazeným vyšším převodovým stupněm. Pokud řidič význam aktivní regenerace dlouhodobě podceňuje, DPF filtr se postupně zanese natolik, že vozidlo ztratí výkon. V nejhorším případě může dojít ke zničení motoru.

Jak DPF filtr nečistit?

Jakmile aktivní regenerace DPF filtru selže, je nutné se o vyčištění postarat jinak. K nevhodným metodám patří:
  • čištění pomocí aditiv smíchaných s palivem (dochází k produkci dalších karcinogenních látek),
  • čištění ultrazvukem (málo účinná při větším znečištění, hrozí poškození filtru),
  • čištění horkým vzduchem (narušení celistvosti a riziko poškození stěn filtru).

Regenerace DPF filtru jak skutečně účinné řešení

Ptáte se, jak na repas DPF filtru, aby nedošlo k jeho poškození a ve výsledku byla odstraněna většina usazených nečistot? Nejefektivnější je čištění pomocí speciálního certifikovaného zařízení, které funguje na principu napojení na filtr a následném vytvoření uzavřeného okruhu. Touto metodou ze z filtru dostanou i jinak neodstranitelné částice. Kvalitu lze spolehlivě změřit prostřednictvím kontroly protitlakem.