Tipy, jak se vyznat v pražských parkovacích zónách

Pražské parkovací zóny mohou být matoucí, ale s předchozí přípravou a znalostí místních pravidel můžete snadno minimalizovat stres a zajistit si bezproblémové parkování během své návštěvy. Musíte se naučit pár pravidel, abyste neměli problémy s parkováním ani s policií. Poradíme vám, na co si musíte dávat pozor a jak postupovat, když v hlavním městě nežijete.

Rozumějte barevným zónám

Pražské parkovací zóny jsou označeny barevnými značkami, které naznačují různá pravidla. Červená značka znamená zakázané parkování. Seznamte se s významem jednotlivých barev, abyste předešli nežádoucím parkovacím problémům. Existuje zóna:

  • modrá – časově neomezené parkování pro obyvatele,
  • fialová – placené úseky s časově omezenou dobou parkování,
  • oranžová – časově omezený úsek pro návštěvníky Prahy.

Získávejte informace předem

Před tím, než se vydáte do Prahy, zjistěte si informace o parkovacích zónách, kterými plánujete projíždět. Většina údajů je dostupná online nebo ve speciálních mobilních aplikacích, které vám ukážou, kde můžete parkovat a jaké jsou podmínky v jednotlivých částech města.

Využívejte placená parkování

V centrálních oblastech města se vyplatí využívat placená parkování. I když může být nákladnější, zajistí vám bezpečné a regulované parkovací místo. Dopravní značení v Praze vám vždy napoví, jestli můžete na daném místě parkovat nebo ne. Mnohdy jsou k dispozici i mobilní aplikace, které umožňují jednodušší placení parkovného.


Obezřetnost v obytných zónách

Obytné zóny jsou vhodné pro rezidenty, kteří mají oprávnění parkovat v dané oblasti. Vstup do těchto zón může být omezen, a proto je důležité respektovat tyto pravidla. Pokud nemáte konkrétní oprávnění, hledejte alternativní parkování v okolí.

Zvažte veřejnou dopravu

Vzhledem ke složitosti parkování v historickém jádru Prahy může být pohodlnější zvolit veřejnou dopravu. Navíc nyní vás tam s autem ani nepustí. Metro, tramvaje a autobusy poskytují efektivní spojení po celém městě, což vám ušetří starosti s parkováním a umožní vám plně si užít krásy města.

Zdroj/foto: parking.praha.eu

Publikováno: 27. 11. 2023

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Hanka Sobotková