Ztráta klíče od auta není konec světa

Když jste zatím nikdy své klíče od auta nezapomněli nebo neztratili, možná si říkáte, jak k tomu vlastně může dojít. Vždyť přeci klíče si každý hlídá. Někdy ale stačí jen náhoda a jste bez nich. Co dělat pak?

S autem, ale bez klíčů

Možností, jak o své autoklíče přijít, je opravdu mnoho. Necháme je někde ležet, zapomeneme na ně a po návratu už na místě nejsou, spadnou nám do rybníku nebo si nemůžeme ani vzpomenout, kde jsme je viděli naposledy. Ať už jsme je ztratili jakkoli, ve všech situacích je výsledek stejný. Máme auto, do kterého se nemáme jak dostat. Pak mají výhodu ti, co umí předvídat, a mají náhradní klíče od svého vozu. Stačí se pro ně dostat nebo si je nechat dovézt a můžeme dál používat auto, jako by se nic nestalo. Bohužel ne každý myslí dopředu a když jedny klíče ztratíme, žádné náhradní už nemáme. V tomto případě musíme vyřešit, jak získat nové klíče od auta, s čímž nám pomůže specializovaná firma.

Mnoho informací

Klíče od auta neslouží jen k nastartování, mají v sobě ukryto mnohem více funkcí. A čím novější auto, tím více jich ukrývají. Starší vozy mají výhodu, stačí udělat kopii klíče a celý problém je vyřešen relativně brzy, ale u novějších vozů už musíte počítat s delším časem. Na klíčích bývá dálkové ovládání centrálního zamykání i čip s kódy pro imobilizér a často i další funkce, které jsou spojené s řídící jednotkou. Je tak potřeba počítat i s překódováním na nový klíč nebo větší opravou. Specializovaná firma si umí poradit i v případě, že nemáte ani náhradní klíče, ani kartu s kódy, kterou byste měli dostat při koupi vozu. Jen se může celá výroba klíčů nových pořádně prodražit, připočítat musíte i odtah auta, jeho otevření, demontáž zámků, zjištění potřebných kódů a další úkony, které se na ceně podepíšou.

Je vždy lepší myslet dopředu a pokud tak máte jen jedny klíče od svého vozu, nechte si udělat další, které budu sloužit jako náhradní. Vyhnete se tak zbytečným problémům v budoucnu.

Publikováno: 11. 03. 2021

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Hanka Sobotková