Jak správně nabíjet autobaterii?

Pro autobaterii je nejlepší, když je trvale ve zcela nabitém stavu – jinak svou kapacitu ztrácí. V optimálním případě se nabíjí během jízdy přes alternátor, ale pokud vozidlo delší dobu nejede, baterie se samovolně vybíjí. Kapacitě nenapomáhají ani kratší jízdy, protože se během nich baterie nestíhá dobít. V krajním případě může dojít i k poruše. Chcete-li kapacitu baterie udržet, musíte ji zajistit průběžné dobíjení. Problém může nastat např. když automobil delší dobu stojí (v zimě...) v nevytápěných prostorách. Pokud se vám nepodaří nastartovat, nebuďte překvapení. Do dobré kondice by vám ji měla pomoct dostat i obyčejná, levná nabíječka autobaterií. V akutním případě můžete nastartovat přes kabely.

V jakém stavu se autobaterie nachází?

Než se chopíte nabíječky, je vhodné zjistit skutečný stav baterie. Nabízí se dva způsoby: změření napětí nebo hustoty elektrolytu. Rozhodnete-li se pro měření napětí, provádějte ho, až se ustálí, tzn. několik hodin po jízdě. Prvním krokem je měření napětí voltmetrem. Naměříte-li hodnotu vyšší než 12,6 V, pak je baterie v naprostém pořádku. Rozmezí hodnot 12,4 – 12,6 V vyhovující není, ale vozidlem nastartujete. Pokud je napětí baterie nižší než 12,4 V, okamžitě ji dobijte. Rozhodnete-li se kapacitu baterie změřit hustoměrem, opět je vhodné počkat několik hodin po jízdě či nabíjení. Baterie je nabitá v případě hustoty v rozmezí 1,26 – 1,28 g/cm³ . V rozmezí 1,24 – 1,25 g/cm³ sice není zcela nabita, ale k nastartování to stačí. Hustota pod 1,24 g/cm³ znamená jediné – musíte baterii dobít. Máte-li ve vozidle starší baterii, nezapomeňte pravidelně kontrolovat hladinu elektrolytu. Jakmile se objeví pod ryskou, je třeba dolít destilovanou vodu.

Jak autobaterii nabíjet?

Budete-li autobaterii nabíjet klasickou autonabíječkou, proud by se měl rovnat desetině její kapacity. V případě klasické údržbové baterie nezapomeňte otevřít víko – jinak by mohl explodovat nahromaděný vodík. Mnohem pohodlnější je nabíjení automatickou nabíječkou, která sama vyhodnotí aktuální stav baterie a postará se, aby nabití proběhlo co nejefektivněji. Jakmile se baterie nabije, autonabíječka se přepne do udržovacího režimu. Tip na závěr: Chystáte-li se nabíjet gelovou či AGM baterii, použijte k tomu určenou nabíječku, jinak hrozí poškození baterie!

Publikováno: 17. 12. 2018

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Hanka Sobotková

Tagy: jak nabíjet autobaterii