Turbo dostává při jízdě záhul. Jak zvýšit jeho životnost?

Zatímco ještě relativně nedávno (v 80. letech) bylo turbo výsadou sportovně laděných automobilů, v „devadesátkách“ se postupně rozšířilo napříč segmentem dieselů. Dnes ho výrobci montují také do benziňáků a tak nějak jsme si na jeho přítomnost zvykli. Ostatně proč ne, moderní turbodmychadla nabízí spoustu výhod, turboefekt byl eliminován a zvýšil se i počet otáček. Přesto však záleží na tom, jak se k němu chováme. Připravili jsme pro vás několik základních doporučení, díky kterým životnost svého turba výrazně prodloužíte.

Rozpalte to až po zahřátí oleje

Moderní turbodmychadla sice vydrží mnohem horší zacházení než v minulosti, ale stále platí, že k nejčastějším příčinám poruch patří špatné mazání. Proto byste měli vyjíždět klidně a počkat, až se nahřeje olej. Logicky platí, že v případě nižší venkovní teploty proces zahřívání trvá déle než jindy. Tip: Odešlo vám turbo, i když jste se snažili sebevíc? TIRSHOP.SK nabízí repasovaná turbodmychadla za skvělé ceny!

Nechte motor dochladit a až potom ho vypněte

S dochlazováním turba je snad seznámen každý. Týká se však i moderních turbodmychadel, o kterých výrobci tvrdí, že je vypínáním bez dochlazení prakticky nelze poškodit. Mají sice pravdu, ale degradací oleje může dojít ke špatnému promazaní či poškození mazacích kanálků. Přitom staří, abyste při dojíždění vyřadili, případně 10 vteřin po přistavení počkali, a až poté vypnuli motor.

Čerpejte kvalitní palivo

Kvalitní palivo byste měli čerpat bez ohledu na typ motoru, ovšem benzinové agregáty s turbem a extrémně výkonné motory jsou na kvalitu paliva ještě citlivější. Budete-li tankovat palivo z podivných zdrojů, pravděpodobně tím turbomotor odsoudíte k rychlému konci.

A co ještě?

Turbomotorům nesvědčí ani zbrklé zacházení s plynem a přetěžování v nízkých otázkách. A pokud vám součástka přeci jen odejde předčasně, můžete se poohlédnout po levnější alternativě – například u zmíněného prodejce TIRSHOP.SK, který mimo jiné zajišťuje také repas brzdových třmenů.

Publikováno: 28. 07. 2017 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Auta | Doplňky, výbava a náhradní díly

Autor: Hanka Sobotková

Tagy: jak jezdit s turbem | jak zvýšit životnost turba | repase turba | životnost turba