K čemu slouží DPF filtr?

Každý zodpovědný řidič se alespoň jednou za čas zamyslí nad ekologickým dopadem automobilismu. Ti nejzodpovědnější již své plechové miláčky prodali a přesedlali na kolo. Ale ne každý má tu možnost. Nabízí se však řešení v podobě DPF filtru. O co jde a proč byste ho měli mít v automobilu i vy?

Co je to DPF filtr?

Co to je a jak funguje DPF filtr? DPF znamená Diesel Particulate Filter. Možná jste se však s komponentem setkali pod jiným názvem – je známý také jako filtr pevných částic. A jak už vyplývá z názvu, nachází se v automobilech s dieselovým motorem. V podstatě jde o zařízení, díky kterému se škodlivé částice z motoru nedostávají do ovzduší. Do automobilů se však začal instalovat až v momentě zpřísnění norem Euro. Znečištění ovzduší patří k největším problémům a nelze se divit, že ho budou zákonodárci řešit podobnými opatřeními.

Rozdíl mezi otevřeným a zavřeným DPF filtrem

DPF filtry se vyrábí jako otevřené a uzavřené. Jaký je mezi nimi rozdíl? Otevřený se nachází v automobilech, které musí splnit normu Euro 4. Zavřený ve vozidlech odpovídajících normě Euro 5. V případě otevřeného filtru pevných částic se účinnost pohybuje kolem 50 %. Uzavřené filtry mají téměř stoprocentní účinnost.

I DPF filtry se musí čistit

DPF filtr může efektivně eliminovat škodliviny pouze za předpokladu, že je čistý. Časem se však zanáší, a tak nezbývá, než si pořídit nové, což je finančně náročné. Mnohem levnější je čistit DPF filtr pravidelně. Chcete se o čištění DPF filtrů dozvědět více? Podívejte se na dpfpro.sk – profesionálové nepoužívají pochybné metody, ale certifikovaný stroj na bázi patentovaného roztoku a tlaku vody, čímž dosahují skvělých výsledků.

Publikováno: 29. 03. 2018

Kategorie: Auta | Doplňky, výbava a náhradní díly

Autor: Hanka Sobotková