Kdy je ten správný čas na přezouvání pneumatik?

Podzim je ve svém plném rozkvětu, což znamená, že se neúprosně blíží čas přezouvání pneumatik u našich vozů. Na přezutí pneumatik máte totiž nejvyšší čas, neboť od roku 2011 platí vyhláška, že od 1. listopadu do 31. března jsou zimní pneumatiky na vozech povinné v případě, že se na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu, námraza či led.

Pokuta je mastná

Nehledě na vyhlášku mnozí odborníci doporučují přezouvat z letních pneumatik na zimní už v situaci, kdy teplota dlouhodobě poklesne pod sedm nebo šest stupňů Celsia. Česká republika není v zavedení zimních pneumatik v rámci Evropské unie výjimkou, sousední Německo má rovněž podobnou vyhlášku. Správné obutí vozidla se vyplatí, neboť pokuta za nesprávné obutí je v současné době 2500 korun.

Jaký je rozdíl mezi zimními a letními pneumatikami

Zimní gumy mají jinou směs než ty letní. Zimní pneumatiky mají rovněž jinou hloubku a struktura vzorku. Zimní gumy poznáte podle toho, že jsou označeny značkou S + M a hloubka jejich drážek nesmí poklesnout pod čtyři milimetry. U nákladního vozu s celkovou váhou nad 3,5 tuny nesmí poklesnout pod šest milimetrů.

Zimní gumy mají také zcela jiné fyzikální a chemické vlastnosti. Letní gumy totiž při teplotách od pěti stupňů Celsia a níže jednoduše zmrznou, takže téměř nepřilnou k povrchu silnice. Zimní gumy mají dokonce přilnavost k vozovce při nižších teplotách lepší. Zimní gumy však používejte pouze v zimě, v letních měsících se velmi rychle opotřebovávají.

Vývoj cen pneumatik

Ceny pneumatik na českém trhu se meziročně zvýšily průměrně o 13 procent, což je pod úrovní inflace. Některé levnější modely zdražily až o 25 procent. Cena za služby pneuservisu se zvýšila o desetinu. Za zdražením stojí vyšší výrobní náklady a růst cen energií.

Článek vznikl ve spolupráci s motoristickým magazínem Auto Moto, kde najdete spoustu dalšího čtení.

Publikováno: 16. 10. 2012 / Aktualizováno: 23. 01. 2023

Kategorie: Pneumatiky

Autor: Hanka Sobotková