Nepřezouváte na letní? Přečtěte si, proč byste měli!

Období, kdy měli rodiči povinnost jízdy na nasazených zimních pneumatikách, je u konce. Přesto se najde spousta řidičů, kteří na letní gumy nepřezuli. Dělají dobře? Podle odborníků nikoliv. Proč byste význam letních pneu neměli podcenit? Informace jsme konzultovali s odborníky ze zvolenského i-servis.sk.

Proč jezdit na zimních pneu?

Pravdou je, že přezouvat ještě před tím, než se ustálí počasí, je hloupost. Pokud jsou první jarní dny chladnější a deštivější (ve vyšších polohách může i sněžit), pak se zimní pneumatiky hodí. Za zmíněných podmínek jsou lepší než letní gumy – například proto, že lépe odvádí vodu, které je z počátku jara víc než dost. Dalším důvodem pro nepřezutí je dojetí zimních pneumatik, jejichž stav by tak jako tak neumožňovat další sezónu. Máte-li pocit, že jsou vaše gumy hodně sjeté, můžete je do léta používat a ušetřit tak za letní pneu. Jednou si je však přesto budete muset koupit. V létě jsou obvykle zimní pneu levnější a naopak. Samozřejmě se nabízí otázka, v jakém stavu zimní pneumatiky jsou. Jezdit na něčem, co horko těžko odpovídá normám, rozhodně není bezpečné.

Proč jezdit na letních pneu?

Nemá cenu si nalhávat, že jsou zimní a letní pneu stejně bezpečné. Zimní pneumatiky nejsou určeny do vyšších teplot – kvůli větším drážkám, vyšším blokům dezénu a menší styčné ploše mají horší přilnavost než letní gumy. Pro automobil to v praxi znamená o cca 20 % delší brzdnou dráhu, což není zrovna málo. Zimní pneumatiky jsou během letního období náchylnější k defektům. Pokud se vám přihodí nepříjemnost v podobě prasklé gumy, nezapomeňte, že pneuservis poskytuje odtahovou službu. Renomovaný nákladní pneuservis varuje především řidiče velkých a těžších automobilů. Jízda na zimních gumách může být velmi nebezpečná. K dalším výhodám letních pneu patří nižší spotřeba a lepší jízdní komfort. Chcete-li si jízdu od jara do podzimu užívat plnými doušky, neměli byste s výměnou pneumatik váhat ani na minutu.

Publikováno: 29. 03. 2018

Kategorie: Pneumatiky

Autor: Hanka Sobotková

Tagy: nákladní pneuservis