Proč je potřeba opravit poškozený kryt autoklíčů?

Klíče od auta jsou jedny z nejdůležitějších osobních věcí. Jezdíme do práce, na nákup nebo rodinný výlet, a jsou tak nepostradatelnou součástí našeho každodenního života. Jsou velmi odolné, ale čas od času se nám může stát, že je poškodíme.

Ohleduplné zacházení

Ne vždy se ke klíčům chováme jemně. Občas nám upadnou, hodíme je na stůl, něco na ně omylem položíme. Abychom zabránili zbytečnému poškození, je vhodné mít pro klíče své místo. Většinou to bývá doma botník nebo polička, v práci pak pracovní stůl, případně je jejich místem kabelka plná jiných věcí. Autoklíče jsou odolné, přesto k jejich poškození může dojít, nejčastěji to odnese plastový kryt, který se odštípne, nebo ulomí. Avšak zdánlivě drobné poškození může mít vliv na funkčnost. Máme-li vystřelovací klíč, nemusí poškozený kryt fungovat tak, jak má a klíč se uvnitř zasekne, nebude možné ho vystřelit ven nebo naopak ho schovat zpět do krytu. Pak nezbývá než použít hrubou sílu a co nejdříve nechat klíče opravit.

Oprava pro funkčnost

V každém autoklíči, tedy spíše v jeho plastové krytce, se skrývá více než 30 různých komponent. Zvenku drobná prasklina tak může znamenat velký problém uvnitř. S většinou poškození si poradí jednoduchá výměna krytu. Měli bychom znát značku, typ vozidla a také rok výroby, protože jednotlivé modely, i když od stejné značky, mívají dost odlišné klíče. V plastovém krytu je často ukrytý i čip s kódy pro imobilizér. Ten patří u novějších vozů již ke standardní výbavě a pokud nedojde ke správné identifikaci kódu, nejde auto nastartovat. Do nového klíče tak specializovaný servis přehraje veškeré informace, aby klíč fungoval bez problémů dál. Malé poškození může způsobit velké starosti, s opravou prasklého nebo odlomeného krytu tak dlouho neváhejte.

Publikováno: 24. 11. 2020

Kategorie: Auta

Autor: Hanka Sobotková